Každý deň Zeme 2025: Festival vzdelávania a udržateľnosti v Trnave

akademia Avatar
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky z Baterkárne na podujatí Každý deň Zeme 2025

V piatok 25. apríla 2025 sa priestory trnavského Nádvoria, komunitného centra KUBIK a Malého Berlína stali dejiskom jedinečného environmentálneho podujatia „Každý deň Zeme“, ktoré sa nieslo v duchu vzdelávania, tvorivosti a komunitnej spolupráce, s cieľom ukázať, že starostlivosť o našu planétu sa začína u najmladšej generácie a pokračuje každým dňom.

Žiaci a žiačky zapojení do celoročného vzdelávacieho programu Malá akadémia udržateľnosti (MAU) preukázali svoje nadšenie a schopnosti tým, že pripravili rozmanité interaktívne workshopy, zábavné kvízy a jednoduchý swap oblečenia. Návštevníci a návštevníčky z radov trnavských základných škôl kreatívne využili staré materiály, tvorili ekologické „seed bombs“ a zapojili sa do spoločného umeleckého projektu „Trnava 2050“ vďaka zúčastneným organizáciám, iniciatívam, dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom. 

Rôzne miestne organizácie a iniciatívy deťom aj verejnosti prakticky demonštrovali, ako môžeme byť v každodennom živote ohľaduplnejší k životnému prostrediu. Hravým spôsobom priblížil deťom, pedagógom a pedagogičkám dôležité klimatické témy, interaktívnou formou ukázali, ako žiť každý deň s väčším ohľadom na životné prostredie.

Popoludňajší odborný program v Malom Berlíne priniesol dôležitú diskusiu na tému „Je slovenské školstvo pripravené na klimatickú krízu?“. Pod vedením Jany Rehákovej o tejto téme diskutovali Petra Tibenská z Regionálneho centra podpory učiteľov v Trnave a Boglarka Kurka Ivanegová z platformy Špirála. Diskusia sa venovala nielen aktuálnym výzvam, ale aj možnostiam efektívneho začlenenia klimatických tém do školských osnov. Vzdelávacia organizácia Lifestarter predstavila inšpiratívne aktivity projektu Učiaca sa Trnava, zástupkyne Referátu mobility Trnavského samosprávneho kraja rozprávali o udržateľnej mobilite a hostia z nemeckej univerzity Ruhr-Universität Bochum predstavili zahraničné skúsenosti s environmentálnym vzdelávaním v rámci štátneho vzdelávacieho programu.

Jana Reháková podrobne predstavila program Malá akadémia udržateľnosti pre základné školy, zatiaľ čo Simona Hlaváčová zdôraznila význam Youth ESG Academy pre stredoškolákov a stredoškoláčky.

Toto výnimočné podujatie bolo možné realizovať len vďaka obetavej práci dobrovoľníkov a dobrovoľníčok zo ZŠ Vančurova, Gymnázia Jána Hollého, tímu Baterkárne a mnohých ďalších ochotných ľudí, ktorí vytvorili nezabudnuteľnú komunitnú atmosféru.

Zo srdca ďakujeme všetkým školám, pedagogičkám, pedagógom, žiactvu, dobrovoľníctvu, organizáciám a partnerom za ich aktívnu účasť a podporu. Veríme, že získané skúsenosti a poznatky budú pre žiakov a žiačky zdrojom inšpirácie pre každodenné kroky smerujúce k udržateľnej budúcnosti. Pretože každý deň môže byť Dňom Zeme.

Vidíme sa na ďalšom Dni Zeme v roku 2026!

Fotografie: Zuzana Šprláková

***

Kliknite pre viac fotografií z podujatia.

Ako tento deň vyzeral si môžete pozrieť tu.

Podujatie bolo realizované realizované vďaka podpore Nemeckej nadácie pre životné prostredie – Deutsche Bundesstiftung für Umwelt (DBU).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *